Péče o štěňátko
Tak a je tu den ,,D" a vy jste si přivezli domů to nejkrásnější štěňátko na světě:-)
A co bude dál? Především Vás čeká doslova a dopísmene nový život plný radosti a zábavy s novým členem
rodiny, ale přibudou i nějaké starosti a také fůra zodpovědnosti. A zde je pár tipů a návodů pro lidičky, kteří si pořídili psího
kamaráda prvně v životě a nejsou si tak zcela jistí v ,,kramflecích":-)
Hned na úvod je třeba říct, že příchod nového tvorečka k Vám domů je v podstatě to samé, jakoby Vám přibylo mimčo.
Je potřeba mnoho ostražitosti, protože psí miminko bude zpočátku v novém domově dělat velkého průzkumníka
a bude ho zajímat naprosto vše na co dosáhne a kam se dostane. Takže opatrnosti opravdu není nikdy dost.Je třeba ze všech dostupných míst odstranit vše co by se malému štěněti mohlo vejít do tlamičky- tzn. všechny drobné předměty a dekorace v bytě,
kterých by si mohl všimnout a snadno je pojmout za hračky. Samozřejmostí je odstranit z dosahu veškeré chemikálie- jako prací prášky, úklidové prostředky, případně osvěžovače vzduchu. O kabelech a květinách ani nemluvě- zkrátka vše zabezpečit dřív- než bude pozdě!!!!!!!!! Je mnoho věcí, které člověka ani nenapadnou, ale štěně si jich zaručeně všimne- jako např. dekorační kamínky v květináčích, různé ozdobné proutěné košíky nebo nábytek atd. Čímž nechci říct, že by jste se museli s příchodem štěněte obávat totální demolice bytu a jeho zařízení, ale začátky jsou zkrátka krušné a než se prcek zžije s novým prostředím a s Vámi, bude ho prostě zajímat vše, postupem času a s Vaší pomocí a výchovou se brzy naučí co si smí dovolit a co ne...ale nejde vše hned a teď:-)
Takže to pro informaci na co by jste se měli přichystat ještě před příchodem štěňátka k Vám domů.
Takže úvod a přípravy jste již zvládli, dovážíte si domů unaveného tvorečka po náročné cestě. Dejte mu šanci, aby si v klidu prozkoumal ,,terén" a svůj nový domov, nezlobte se za případné nehody a loužičky, ale miminko ještě neví jaká jsou u vás doma pravidla- jen se rozkoukává. Poté mu stanovte prostor, kam mu uložte pelišek, hračky, misku s vodou /případně napáječku a kam budete dávat i misku s jídlem- měl by to být prostor takový, aby jste měli štěňátko hodně na očích. Není dobré strčit ho někam na chodbu či do úplně jiné místnosti a dál si ho nevšímat, jen by jste si hned od začátku užili hlasitého kňučení a štěkání. Buďte s ním co nejvíc v kontaktu, vzájemně se poznávejte a ideálně si vemte pár dní dovolenou. Vím, že to jde někdy těžko, ale pořídit si štěňátko a hned druhý den ho zavřít samotné doma a jít si na min. 8hod do práce...není nejlepší začátek:-(
Hygiena.....to je vždy běh na dlouhou trať, ale jako u všeho ...i zde platí a možná dokonce dvojnásob-trpělivost růže přináší!!!!
I když mohlo být štěně již od chovatele naučené na základní hygienická pravidla a naučené se venčit buď na noviny, podložky či dokonce ven...je jasné, že v novém prostředí nepůjde vše hned a budete ho muset vše pořádně naučit. Pakliže si přivezete domů miminko opravdu maličké v době mezi 7- 10tým týdnem a ještě navíc v zimním období...alespoň zpočátku doporučuji zůstat u venčení doma na noviny či savé podložky- vymezte štěněti prostor pokud možno co nejblíž od jeho tzv. spacího a hracího koutku....aby mělo šanci tam doběhnout a dejte mu tam dle vašich možností buď noviny či savé podložky. Nemělo by to být vzdáleno příliš, např. na druhé straně místnosti.....pak by se často stávalo, že štěně prostě nestačí doběhnout i když by moc chtělo:-)
Ideální je začít s nácvikem tak, že po každém probuzení nebo větší aktivitě, hraní, krmení atd.......postavíte sami štěně na podložku a ono brzo pochopí, že chcete, aby učinil potřebu právě tam!!Hned jak se to stane- učiňte velkou pochvalu! Hlazením i důrazným hlazením. Malý šikula určitě brzy pozná, že tam je jeho místečko! Co se shih-tzu týká- naučení venční na podložky má své výhody v tom, že kdykoli se stane, že bude pejsek muset zůstat doma delší dobu sám- má i tak možnost se vyvenčit, další výhoda je v případě, že vám onemocní a nebude dobré ho brát příliš ven, o výstavních jedincích, které si vykoupete na výstavu a venku je zrovna nevlídno ani nemluvím....i tehdy oceníte výhodu podložek! Po sérii očkování a s příchodem teplejšího počasí můžete začít trénovat s venčením venku. Každé štěně brzy pochopí, že když ho vezmete po krmení, spaní, či hraní ven...že se má vyvenčit tam ...a opět nešetřit chválou!!!!
Krmení
Malé štěně ve věku cca 7- 12týdnů je ideální krmit 4x denně, pokud to jinak nejde alespoň 3x- rozložte denní dávku po pravidelných intervalech. Nespoléhejte na to, že ráno necháte plnou misku a štěně se během dne nabaští dle chuti. Malá štěněta nemají tzv. stop stav...takže plnou misku jsou schopné zhltnout hned jak jim ji dáte....což samozřejmě rozhodně neprospěje zažívání. Od chovatele by jste měli být informování o typu a značce krmiva a dostat i krmení do začátku. Pokud si budete přát druh a typ krmení změnit je to jen na Vás, ale pozor!!!!! Nikdy, opravdu nikdy!!!! To nedělejte ze dne na den...ušetříte si tak problémy s průjmy a dalšími zaživacími potížemi. Zažívání štěňátka je na své krmivo zvyklé a prudkou změnou ve většině případů vyvoláte zažívací potíže vedoucí k průjmům či zvracení. Vždy přecházejte na nové krmení pozvolna, alespoň v průběhu 7dmi dnů...přidávejte po trošičkách do původního krmiva- krmení nové a současně to staré postupně ubírejte!!!!!! Od cca 5-6 měsíce můžete přejít na krmení 2 x deně, ráno a večer.
Naprostou samozřejmostí je přístup k čisté vodě v průběhu 24hodin denně, misku pravidelně omývejte a doplňujte denně čerstvou vodou- to samé v případě napáječky!
Spánek
Opět doporučuji vzít štěně sebou do místnosti ve které spíte vy a nenechávat ho v noci samotné- především alespoň po dobu prvních pár dnů, předejdete tak nočnímu kňučení a dožadování se pozornosti z vedlejšího zavřeného pokoje či chodby.
Před spaním je ideální si se štěňátkem pořádně vyhrát, aby se utahalo a ne, že bude celý podvečer v klidu spinkat a v noci řádit:-))))Což dělají mají raubíři s oblibou. O spaní v posteli se tu zmiňovat nebudu.....známe to všichni, neb ty malí čertíci i ty nejvíc zapřísáhlé odpůrce braní psa do postele....dokáží během první noci kouzelným zaklínadlem proměnit v příznivce takovéhoto společného soužití:-)))))))))Takže to nechám na každém ať se rozhodne dle svého mínění:-)))))
Péče o srst........co se shih-tzu týká - je to nejobsáhlejší část našich rad
Pořídili jste si plemeno shih-tzu, které je DLOUHOSRSTÉ a je třeba si to uvědomit hned v počátku....ano samozřejmě,
jako každé plemeno, jde i shih-tzu stříhat, ale proč si pořizovat dlouhosrsté plemeno, když ho budu stříhat????????
U Shih-tzu je pro jeho typický vzhled důležitá právě jeho srst- která z něj činí vzhledově velmi poutavého jedince,
ale pokud ho takového skutečně chcete mít......dá to poměrně práci, nic není zadarmo a bez pravidelné péče to zkrátka nejde!!!!
Ale pokud se naučíte dbát o srst pravidelně, soustavně a používat správné kartáče a kvalitní / což je opravdu důležité/ kosmetiku- není to zase tak šílené a nemožné.
V první řadě je důležité na pravidelnou péči a kartáčování štěňátko naučit a to tím způsobem, aby to nebralo jako týrání,ale právě naopak!!!!!! Aby si česání zamilovalo! Většina šicinek si brzy uvědomí, že česání je fajn, příjemná masáž a hlavně kontakt s Vámi- po kterém by mělo následně získat odměnu- nějakou baštu /stačí piškotek/ a hlasité chválení, jak bylo štěně šikovné!
V prvních měsících Vám bohatě k péči postačí štětinový kartáč, který štěňátko hladí, ale srst i pročesává a načechrává...od cca 8 týdne můžete denně /zabere Vám to minutku!!!!/ pročesávat a promasírovat štěňátko pomocí tohoto kartáče
Vemte si štěně na klín a nejdříve mu pročešte zádíčka, poté si ho zkuste otočit na záda a pročeště bříško a tlapičky...opravdu stačí minutka... a klidně denně nebo alespoň obden, aby si mrňátko postupně zvykalo- zdá se to zbytečné, jelikož je srst ještě krátká, ale má to svůj smysl.....na půl roce už si bude zvykat mnohem hůře a vy budete bojovat už se zacuchanou srstí!!!!
Tímto způsobem můžete česat do cca 3-4 měsíce dle délky a hustoty srsti.
Poté si budete muset rozšířit zásobu kartáčů o tyto:
Jsou to kartáče s kovovými hroty, bez kuliček na koncích- zhruba od 3-4 měsíců je dobré zvykat štěně na to, že při česání je dobré ležet na boku a postupně vrstvu po vrstvě pročesávat, na partie, které se mají tendenci zacuchávat více....za ušima, pod tlapičkama,ve slabinách a kde se občas vytvoří cucky je dobré používat jemný kartáč ...tzv. pudlák nebo finišák
V žádném případě nečesejte srst hřebenem! Jen by jste ji vyrvali, pro štěně by to bylo bolestivé a srst by jste poničili a potrhali....hřeben používejte jen pro kontrolu po pročesání pomocí kartáčů a poté na česání culíčků na hlavě.
Pomocí těchto kartáčů a hřebenů pročesávejte srst dle potřeby od cca 3-4 měsíce cca 2xtýdně, pokud má srst tendenci se cuchat více...klidně i častěji, ale netřeba to zase přehánět a česat denně či dokonce několikrát denně...to by ste mnoho srsti zbytečně vyčesali a měli by jste doma po čase naháčka a ne shih-tzu:-)V tomto věku je i dobré nečesat srst na sucho/láme se!!!/ale používat nějaký rozčesávací sprej nebo antistat, který Vám pomůže při rozčesávání!
Je třeba upozornit, že kolem 7-12 měsíce nastává problematičtější období, kdy se mění štěněčí srst za dospělou a srst má větší tendenci se cuchat / u fenek je to většinou v období kolem 1. hárání/....tam je důležitě klidně česat i denně - případně i častěji koupat.
Očička a srst kolem nich
Zpočátku je to velký problém, protože u malého štěněte ve věku 8 týdnů jim srst trčí přes očička a vypadají jako malý bodláček, je třeba to vydržet a čekat než srst doroste a začne se otáčet směrem dolů. Chlupy sice očička dráždí, ale hlavně nedělejte to, že by jste ji v koutku očí stříhali, dorůstající špičky by je dráždili ještě mnohem více!!!!! Očička omývejte a čistěte- nejlépe čistou vodou nebo očním roztokem, později můžete i srsti trošičku pomáhat otáčet směrem dolů....můžete použít i maličko gelu na vlasy a uhlazovat srst směrem dolů...ale pozor na oči! Aby se gel nedostal do nich!!!!
Srst nad očima, hned jak to jen bude možné svazujte do gumičky a do culíčku....kolem 3tího měsíce už by to mělo jít celkem obstojně!
Veškeré výše uvedené pomůcky- kartáče, hřebeny, gumičky seženete na www.fortissimo.cz nebo www.profikosmetika.cz
Koupání
Ve štěněčím věku / od 8týdnů - cca 4měsíce/ stačí koupat cca 1x měsíc nebo dle potřeby - pokud se štěně zašpiní, můžete samozřejmě častěji, nijak mu neublížíte!!!!! Pokud používáte kvalitní a k tomu určenou kosmetiku neublíží mu ani velmi časté koupání!!!!!! Do 4 měsíce si vystačí klidně jen se štěněčím šamponem nebo jakýmkoli jemným šamponem.
Později určitě začněte používat i kvalitní kondicionér! Pokud se chystáte i na výstavní kariéru od cca 6-7 měsíce je dobré používat i olej - ale o tom se později dočtete v samostatné kapitole věnované výstavní úpravě.
Po koupání vždy fénujte! Je to jednak z důvodu, aby Vám pejsek neprostydl, ale také je důležité při fénování současně srst česat.
Jakmile ji necháte volně proschnout - za sucha se Vám bude velmi špatně česat a bude vlnatá a neupravená!
Co se kosmetických produktů týká- každý si musí vše vyzkoušet, každý jedinec je jiný, má jinou strukturu, hustotu srsti i jinou citlivost pokožky, takže NEEXISTUJE žádná univerzální rada na ten či ten konkrétní přípravek, který je nejlepší na celém světě!
Jednomu zkrátka vyhovuje to druhému ono. Vysoce kvalitní přípravky těch nejlepších světových značek naleznete na www.profikosmetika.cz /ceny možná někoho zaskočí, ale kvalita se opravdu vyplácí!!!! - českou alternativou je veterinární kosmetika www.beanatur.com
Péče o oči, uši, drápky
Současně s péči o srst je důležité věnovat pravidelnou péči o očím a čistit je denně. Uši- je dobré pořídit si prostředek na čištění např. Otifree / k dostání na veterině/ a při každém koupání vyčistit i ouška, drápky je nutné kontrolovat a cca 1x měsíčně zastřihnout!
Na pokračování se pracuje!!!!!!!!!!!!!